امروز جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شهر هوشمند ، شهروند هوشمند هم مي خواهد
شهر هوشمند ، شهروند هوشمند هم مي خواهد
خبرگزاري آريا-وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در همايش تهران هوشمند: بايد يک مدل خاص تعريف کنيم تا به ماکسيمم خدمت رساني به مردم برسيم.به گزارش خبرگزاري آريا، محمدجواد آذري جهرمي در همايش تهران هوشمند که با حضور شهردار تهران، اعضاي شوراي شهر، معاونان شهرداري و فعالان حوزه فناوري اطلاعات گفت: ۷۰ درصد از جمعيت دنيا […]

شهر هوشمند ، شهروند هوشمند هم مي خواهد

خبرگزاري آريا-وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در همايش تهران هوشمند: بايد يک مدل خاص تعريف کنيم تا به ماکسيمم خدمت رساني به مردم برسيم.
به گزارش خبرگزاري آريا، محمدجواد آذري جهرمي در همايش تهران هوشمند که با حضور شهردار تهران، اعضاي شوراي شهر، معاونان شهرداري و فعالان حوزه فناوري اطلاعات گفت: ۷۰ درصد از جمعيت دنيا در پنج درصد از مساحت کره خاکي مستقر خواهند شد.
وي با اشاره به اين که نتيجه تجهيز مديريت اطلاعات و فناوري اطلاعات بهبود بهره وري است، گفت: اين حوزه ديگر کالاي لوکس نيست و بايد بعنوان يک ضرورت به آن نگاه کنيم و اگر بخواهيم به محيط زيست بپردازيم و با فساد مبارزه کنيم بجز رو آوردن به راه حل شهر هوشمند چاره اي نداريم.
اذري جهرمي افزود: شهر هوشمند يک نگاه شيک نيست، ضرورت حکمراني آينده است. مي خواهم از نگاه ديگري به بحث مديريت شهري بپردازم، که شاخص بهره وري در مديريت شهري است. تحول ديجيتال از کاربرد فناوري اطلاعات در مديريت است.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در ادامه تصريح کرد: يکي از معضلات جدي مشکل اشتغال و بيکاري است و چاره اي نداريم جز حل آن. بخش بسياري از جانعه فارغ التحصيل دانشگاه هستند و اقبال بسياري نيز به حوزه آي تي بوده است. حالا اين بخش بزرگ بيکارند و بدترين مدل برخورد با اين نيروها استخدام آنها و پرداخت حقوق به آنهاست که تمام خلاقيت آنان را از بين مي برد. اين تحول در حوزه فناوري اطلاعات کم کم شکل مي گيرد. مانند کسب و کارهاي مبتني بر هوشمندي که شکل گرفته است.
آذري جهرمي با تاکيد بر اين که شهري داريم با مشکلات محيط زيستي و کيفيت زندگي، گفت: بعنوان مثال اگر در مراجعات شهروندان به شهرداري تحول ايجاد نشود قطعا مستعد فساد است.
جهرمي هم چنين گفت: آقاي نجفي به من گفت که ما اين حوزه را به دهه شصتي ها داديم، ببينيم چه کار مي کنيد. ايشان به جامعه دهه شصتي ها اعتماد کرده و کار خوبي است. شرط اصلي اما اين است که شجاعانه شاخص ها را اعلام کنيم.
او گفت: بگوييم ميزان توليد گازکربنيک چقدر است و با توسعه شهر هوشمند مي خواهيم به چقدر برسانيم؟ مديريت ترافيکي شهر ما چگونه است و مي خواهيم آنرا به چه‌ وضعيتي برسيم؟ بايد براي رسيدن به اين پاسخ ها شاخص گذاري کنيم.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در ادامه تصريح کرد: اين حرف شما براي آن جواناني که مي خواهند کسب و کار راه بياندازند، پيام دارد. در شهر هوشمند تعداد ساختمان هاي هوشمند ده هزار عدد است و ما مي خواهيم به دويست هزار برسانيم.
وي خاطرنشان کرد: جواناني که فعال هستند نه از ما پول مي خواهند و نه کمک، فقط مي خواهند مانع نباشيم. اين جوانان از ما مي خواهند که شرايطي را فراهم کنيم که هزينه و فايده کسب و کارشان منطقي باشد.
جهرمي افزود : شهرداري تهران با توجه به بزرگي و سطح مشکلاتي که تجربه مي کند و پايگاه دانشي که در حال توليد آن هستند، پدر همه شهرداري هاي کشور محسوب مي شود.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاکيد بر اين که آقاي نجفي کار بسيار خوبي شروع کرده است ، گفت: ما در جلسه اي که داشتيم بنا شد فاز مطالعاتي اين فرايند را در يکي از مناطق آزاد برپا کنيم. در صحبت با شهر‌داري هاي مشهد و شيراز و… ديدم آنها هم به دنبال اين موضوع هستند. چه خوب است اگر اين جلسات به رسيدن به شاخص ها منتج شود. يکي از معضلاتي که ما د‌ر توسعه زيرساخت ها داريم، مشکلاتي است که با شهرداري ها و عدم تعييد تکليف براي رگولاتوري اوپراتورهاست. نتيجه اين مي شود که بخاطر بعضي عبارات خاص داريم شهروندان را محدود مي کنيم.
محمدجواد آذري جهرمي با تاکيد بر اين که بايد يک مدل خاص تعريف کنيم تا به حداکثر م خدمت رساني به مردم برسيم، تصريح کرد: البته وقتي به خدمت رساني و رضايت مردم فکر کنيم قطعا در نتيجه آن درامد هم خواهيم داشت.
وي گفت : ما براي بهداشت و سلامت مردم در حوزه پخش فرکانسها، حفظ فاصله سالم بين دکل ها چاره اي نداريم بجز اين که با هم تشريک مساعي کنيم و با شاخص گذاري به نتيجه برسيم.
جهرمي با اشاره به اين که ما در نظام هاي مختلف و برنامه ها حرف هاي بزرگ ميزنيم اما هنوز نتوانسته ايم يک دکل بزنيم که هر سه اپراتور با هم از آن استفاده کنند، توصيح داد: اين روند سلامت مردم را به خطر مي اندازد. اين موضوع امنيت ذهني مردم را به هم ريخته است. وقتي تعارض به وجود مي آيد نمي توانيم ديگر پيشرفت کنيم.
او حوزه مهم بعدي را حوزه فيبر خواند و توضيح داد: در برنامه ششم توسعه به ما تکليف شده است که سرعت دسترسي مردم را به حداقل بيست مگابيت برسانيم. اين يعني اي دي اس ال ديگر معني ندارد و بايد قطعا فيبر را به داخل خانه ها برسانيم.
جهرمي در ادامه افزود: شش ماه از وزارت بنده مي گذرد و آمار الان اصلا هنوز مناسب نيست. مشکل اول سرمايه گذاري است که اميدوارم سازمان بورس در‌ برطرف کردن آن کمک کند. و حوزه دوم ، تعامل با شهرداري هاست درحاليکه يک بازي کاملا برد – برد است. بايد بتوانيم با تعامل و با تکيه بر توسعه فناوري اطلاعات تغييرات جدي در زندگي مردم به وجود بياوريم.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تاکيد کرد: البته نبايد از نگاه تبليغات و نشان سازي تجاري غافل بود. خود من بعنوان يک شهروند از مصاديق شهر‌هوشمند فقط ۱۳۷ را مي شناسم. ما بايد بدانيم يکي از مؤلفه هاي شهر هوشمند شهروند هوشمند است پس بايد شهروندان را از وجود خدمات و کيفيت آنها آگاه کنيم.
وي خاطرنشان کرد: بايد از طرفيت هايمان استفاده کنيم تا استانداردها را در نظر بگيريم و موانع مختلف را برطرف کنيم. اميدوارم اين گفتمان سازي که امروز صورت مي پذيرد به همه ما کمک کند که آمارها و شاخص هايمان را همواره در حال رشد ببينيم.

خبر جدید  ممنوعیت تبلیغ هله هوله در وسایل نقلیه عمومیِ لندن
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
بانک پاسارگاد