امروز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شماره ۱۴۴ هفته نامه آتيه نو منتشر شد
شماره ۱۴۴ هفته نامه آتيه نو منتشر شد
خبرگزاري آريا- يکصد و چهل و چهارمين شماره هفته نامه «آتيه نو»، نشريه تخصصي حوزه رفاه و تامين اجتماعي، توسط موسسه فرهنگي هنري آهنگ آتيه منتشر شد.به گزارش خبرگزاري آريا، «دلواپسي‌هاي درمان کارگران» عنوان نخست اين شماره هفته نامه آتيه است. هفته نامه آتيه نو در اين شماره «آثار احتمالي واريز بودجه درمان تامين‌اجتماعي به […]

شماره 144 هفته نامه آتيه نو منتشر شد

خبرگزاري آريا- يکصد و چهل و چهارمين شماره هفته نامه «آتيه نو»، نشريه تخصصي حوزه رفاه و تامين اجتماعي، توسط موسسه فرهنگي هنري آهنگ آتيه منتشر شد.
به گزارش خبرگزاري آريا، «دلواپسي‌هاي درمان کارگران» عنوان نخست اين شماره هفته نامه آتيه است. هفته نامه آتيه نو در اين شماره «آثار احتمالي واريز بودجه درمان تامين‌اجتماعي به خزانه بر کارکردهاي سيستم درمان بيمه‌شدگان» را بررسي کرده است.
به نوشته آتيه نو، «بالاخره شوراي نگهبان بر خلاف انتظار سازمان تامين‌اجتماعي و شرکاي آن، مصوبه مجلس  درباره واريز سهم بيمه درمان کارگران به خزانه را تاييد کرد. سخنگوي شوراي نگهبان ديروز در نشستي خبري موضع اين شورا را درباره تغيير حساب تمرکز وجوه درمان کارگران موضوع بند «ز» تبصره ٧ لايحه بودجه ٩٧ اعلام کرد و گفت که از نظر فقها و حقوقدان‌هاي اين نهاد نظارتي چنين بندي از آنجا که فقط درباره تغيير حساب حرف زده و با اجرايي شدن آن شفافيت بيشتر مي‌شود، خلاف قانون و شرع نيست. گرچه تا لحظه تنظيم اين گزارش هنوز به صورت رسمي اعلام نشده نظر نهايي شورا چيست و از سويي ديگر هم در برخي خبرها آمده که مجمع تشخيص مصلحت نظام برخي مفاد لايحه را خلاف سياست‌هاي اصل ٤٤ قانون اساسي تشخيص داده، جريان‌هاي خبري فرض را بر قطعي بودن واريز سهم درمان کارگران به خرانه مي‌دانند. حالا و در شرايطي که فعالان کارگري و کارشناسان حوزه رفاهي در بهت به سر مي‌برند، بايد شاهد موج تازه‌اي از اظهارنظرها و موضوع‌گيري‌ها بود. اظهارنظرهايي که مخرج مشترک همه آنها تقريبا يکي است.مغايرت‌هاي قانوني، تهديد  استقلال و يکپارچگي تامين‌اجتماعي، و به حاشيه رفتن اصل سه‌جانبه‌گرايي. روايت عيني‌تر و در عين حال نگران‌کننده‌تري هم وجود دارد که تقصير کار را گردن متوليان نظام سلامت و فشارهاي آنها براي تامين منابع مالي طرح تحول سلامت مي‌اندارد. اين دسته از منتقدين معتقدند انتقال حساب‌ها راه را براي جدايي کامل بخش درمان تامين‌اجتماعي باز مي‌کند. اگرچه نقدهاي وارده به اين مصوبه موارد ديگري را هم دربرمي‌گيرد، پرسش  اين است که آيا ارزش طرحي که ضعف‌هاي آن بر همگان مبرهن است، به اندازه‌اي هست که ساختار نسبتا جامع نظام رفاه و تامين‌اجتماعي به هم بريزد؟ آيا اجراي مصوبه‌اي با اين حواشي، به منزله تقابل دو حوزه رفاه و سلامت و نحيف‌ترشدن يکي به سود ديگري، نيست؟ با اجراي مصوبه بايد انتظار چه پيامدهايي را داشت؟»

خبر جدید  پوستری که در فضای مجازی منتشر شده متعلق به شهرداری نیست

هزينه‌هاي اجتماعي سياستگذاري يک‌جانبه براي نظام سلامت
آتيه نو در مطلب ديگري با عنوان «هزينه‌هاي اجتماعي سياستگذاري يک‌جانبه براي نظام سلامت»  شرايط کلي نظام سلامت را بررسي کرده است. به نوشته اين هفته نامه«نظام سلامت کشور، در سال‌هاي اخير با مشکلات گوناگوني همراه بوده که سبب بروز برخي نارضايتي‌هاي مردم و بخش‌هاي مختلف نظام سلامت شده است. رشد انتظارات و توجه مردم نسبت به پيشگيري، کيفيت و عدالت درماني، باعث شکل‌گيري و تدوين طرحي توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، در دوران دولت يازدهم، به‌عنوان «طرح تحول نظام سلامت» شد. طرح تحول نظام سلامت، طرحي براي بهبود سيستم‌هاي سلامت ايران است. اين طرح که به دنبال «محافظت مالي» مردم در قبال هزينه‌هاي سلامت، ارتقاي کيفيت و افزايش دسترسي به خدمات درماني است، از ۱۵ ارديبهشت‌ماه سال ۱۳۹۳، در بيمارستان‌هاي دولتي سراسر کشور به اجرا در آمد. ايران (در سال ٢٠١٤ ميلادي) پس از تايلند (سال ٢٠٠٣) و ترکيه (سال ٢٠٠٢) طرح‌هاي تحول سلامت را تجربه کرده ‌است. نظام سلامت، در سال‌هاي گذشته توانسته است با استفاده از راهبرد مراقبت‌هاي بهداشتي اوليه، به پيشرفت‌هاي چشم‌گيري در سطح کلي سلامت مردم و بالارفتن شاخص‌هاي مربوط به آن برسد، اما همچنان يکي از مهم‌ترين دغدغه‌هاي سياستگذاران، برقراري عدالت در سلامت و دسترسي به خدمات سلامتي است. شايان ذکر است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، به عنوان متولي سلامت در کشور، با عنايت به وظايف و ماموريت‌هاي کلي و اسناد بالادستي، به‌ويژه سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، سياست‌هاي کلي سلامت ابلاغي مقام معظم رهبري، مواد قانوني مرتبط با سلامت در برنامه پنجم توسعه و برنامه‌هاي دولت يازدهم، اجراي برنامه تحول سلامت را پس از يک مرحله مطالعاتي شش‌ماهه، از ارديبهشت‌ماه ۱۳۹۳ آغاز کرده است. تحول در نظام سلامت، با سه رويکرد حفاظت مالي از مردم، ايجاد عدالت در دسترسي به خدمات سلامت و نيز ارتقاي کيفيت خدمات، اجرا مي‌شود. بديهي است که وضعيت بهداشتي در ايران، نسبت به دودهه قبل، بهبود پيدا کرده ‌است. ايران، به‌واسطه برپايي شبکه وسيع خدمات بهداشتي اوليه، توانست خدمات پيشگيري بهداشت عمومي را عرضه کند؛ در نتيجه، سطح مرگ‌ومير مادر و کودک، به‌طور قابل‌توجهي کاهش پيدا کرده و جالب اينکه متوسط طول عمر زندگي از زمان تولد، افزايش پيدا کرده ‌است. از اين رو، از اهداف نهايي طرح تحول نظام سلامت، مي‌توان به کاهش ميزان پرداختي بيماران بستري در بيمارستان‌هاي دولتي، حمايت از ماندگاري پزشکان در مناطق محروم، حضور پزشکان متخصص مقيم در بيمارستان‌هاي دولتي، ارتقاي کيفيت هتلينگ در بيمارستان‌هاي دولتي، ارتقاي کيفيت خدمات ويزيت در بيمارستان‌هاي دولتي، برنامه ترويج زايمان طبيعي، برنامه حفاظت مالي از بيماران صعب‌العلاج، خاص و نيازمند و … اشاره کرد. »

خبر جدید  توبیخ، حکم پزشک معالج "کیارستمی" / دمای هوای ۴۰ درجه‌ای برای پایتخت

چه زماني براي درخواست بازنشستگي مناسب‌تر است؟
در اين شماره از آتيه نو محمد حاجي بابايي، کارشناس تامين اجتماعي به سوالات بيمه اي خوانندگان و مخاطبان درباره «زمان مناسب براي درخواست بازنشستگي» پاسخ گفته است.

عنوان برخي ديگر از مطالب شماره ١٤٤ هفته نامه آتيه نو
تصويب طرح‌هاي مهم براي توسعه اشتغال
تمهيدات خاص براي پوشش بيمه‌اي نيروي کار اعزامي به خارج کشور
هشداردرباره نظام رفاهي کشور
اين بودجه، سهم درمان کارگران است
تلاش آمريکا براي اختلال در تجارت ايران و اروپا
آلودگي هوا يک چالش اجتماعي است
ايرانيان، تشنگان اميدند
زندگي خاکستري در بوتيک‌هاي رنگارنگ
و…..

خبر جدید  اما و اگرهای خط 7 مترو
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
بانک پاسارگاد