امروز چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
7:23:32 - چهارشنبه 7 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رکورد شاخص خطرناک ۲۲۰ در انتظار منطقه ۲۰
رکورد شاخص خطرناک ۲۲۰ در انتظار منطقه ۲۰
اهالی شهرری مطابق معمول امروز باید هوای بسیار آلوده و ناسالمی را نسبت به سایر شهروندان تهرانی نفس بکشند. این منطقه از شهر که معمولا با افزایش آلاینده‌ها، بالاترین شاخص آلودگی هوا را در میان مناطق دارد، طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی و شرکت کنترل کیفیت هوا امروز نیز احتمالا با شاخص بالای ۲۲۰یک‌ رکورد از خودش […]

اهالی شهرری مطابق معمول امروز باید هوای بسیار آلوده و ناسالمی را نسبت به سایر شهروندان تهرانی نفس بکشند. این منطقه از شهر که معمولا با افزایش آلاینده‌ها، بالاترین شاخص آلودگی هوا را در میان مناطق دارد، طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی و شرکت کنترل کیفیت هوا امروز نیز احتمالا با شاخص بالای ۲۲۰یک‌ رکورد از خودش به جای می‌گذارد و این یعنی وضعیت منطقه ۲۰پایتخت در محدوده خطرناک و بسیار ناسالم خواهد بود.

شعار سال: اهالی شهرری مطابق معمول امروز باید هوای بسیار آلوده و ناسالمی را نسبت به سایر شهروندان تهرانی نفس بکشند. این منطقه از شهر که معمولا با افزایش آلاینده‌ها، بالاترین شاخص آلودگی هوا را در میان مناطق دارد، طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی و شرکت کنترل کیفیت هوا امروز نیز احتمالا با شاخص بالای ۲۲۰یک‌ رکورد از خودش به جای می‌گذارد و این یعنی وضعیت منطقه ۲۰پایتخت در محدوده خطرناک و بسیار ناسالم خواهد بود. روز گذشته هم شهرری آلوده‌ترین نقطه تهران معرفی شد. آنگونه که سیستم‌های سنجش آلودگی هوا نشان دادند، در ایستگاه فرمانداری شهرری، میزان شاخص ذرات معلق ۱۹۳(تا لحظه تنظیم این گزارش) بود؛ یعنی بالاترین عدد در میان اعداد ثبت شده. حال سؤال اینجاست که چرا شهرری معمولا آلوده‌ترین منطقه تهران به‌حساب می‌آید؟ پاسخ این سؤال به چند پارامتر ارتباط پیدا می‌کند که نخستین و مهم‌ترین آن به حضور صدها واحد صنعتی ریز و درشت برمی‌گردد. در این بین، فعالیت کارخانه قدیمی سیمان ازجمله واحدهای آلاینده به شمار می‌رود. احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران هم در این خصوص برای چندمین بار است که هشدار می‌دهد. به گفته او شاخص آلایندگی گردوغبار این منطقه به‌دلیل فعالیت کارخانه سیمان است. درحالی‌که مدیران این کارخانه مدعی هستند از سال ۹۰به بعد با نصب دستگاه‌های پایش لحظه‌ای (برخط) در دپارتمان تولید، دستگاه‌های غبارسنج آنلاین روی دودکش‌های دپارتمان مواد و سیمان این واحد نصب شده است و تمام ذرات انتشاریافته را رصد و کنترل می‌کنند. طبق این ادعا انتشار ذرات معلق از کارخانه سیمان شهرری مطابق با استانداردهای زیست‌محیطی است. با وجود این، شهروندان جنوب شرق تهران می‌پرسند که پس دود خاکستری خروجی از این کارخانه به‌خصوص در ساعات عصرگاهی چیست و آیا آلایندگی به‌حساب نمی‌آید؟ از طرف دیگر نباید از یاد برد که در محدوده کارخانه سیمان و برای تأمین مواداولیه و انتقال محصولات، روزانه هزاران کامیون دودزا تردد می‌کنند. البته که نباید واحدهای صنعتی دیگر و تردد زیاد خودروهای سنگین مربوط به آنها را در شهرری نیز از یاد برد. همچنین سکون بیشتر هوا در شرق تهران باعث شده تا انباشت آلاینده‌ها در شهرری نسبت به سایر مناطق بیشتر باشد.

خبر جدید  کروکی خروج از فساد شهری

منطقه ۲۱؛ هم سرد و هم آلوده

به جز شهرری، مناطق ۱۸و ۲۱تهران هم جزو آلوده‌ترین‌ها به‌حساب می‌آیند. در این مناطق هم می‌توان علت اصلی را تردد زیاد خودروهای سنگین و وانت‌ بارهای دودزا دانست. این درصورتی است که منطقه ۲۱به‌دلیل قرار گرفتن در غربی‌ترین نقطه کریدور بادی پایتخت، معمولا سردترین دما را هم بین ۲۲منطقه دارد. در عین حال دیروز در این منطقه شاخص آلودگی در ساعاتی بسیار بالا رفت و عدد ۲۱۳در نزدیکی فرودگاه مهرآباد به ثبت رسید. بنابراین باید نقش آلایندگی خودروهای سنگین و وانتی‌های بدون معاینه فنی را در دودی‌کردن آسمان بسیار جدی دانست. چنانچه طبق بررسی‌های دانشگاه صنعتی شریف سهم وسایل نقلیه در آلودگی هوای شهر حدود ۸۵درصد باشد، کامیون سهم بزرگ ۲۳درصدی را از میان آنها در تولید ذرات معلق داراست.

خبر جدید  نوسازي بي‌نوسازي

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازروزنامه همشهری ، تاریخ انتشار ۱۷بهمن ۹۶، کدمطلب:۶۳۶۰، www.newspaper.hamshahri.org

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد