امروز سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹
1:58:32 - دوشنبه 18 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رشد ۲۹درصدی سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ارس پس از تحریم‌ها
رشد ۲۹درصدی سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ارس پس از تحریم‌ها
مدیرعامل منطقه آزاد ارس از سرمایه‌گذاری ۱۲۰۰میلیارد تومانی در بخش تولید در این منطقه با وجود تحریم‌ها خبر داد و با بیان این‌که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۹درصد افزایش یافته است از ابلاغ حدود ۳۰۰ بخشنامه در سال ۹۷ انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محسن نریمان در نشست خبری با بیان اینکه ارس صنعتیترین منطقه آزاد کشور است، اظهار کرد: ارس در چهار زون منفصل از هم بهعنوان یک منطقه آزاد دو فرمانداری مستقل (خداآفرین و جلفا) را تحت پوشش دارد.

وی با اعلام اینکه زون معروف ارس جلفا ۲۱هزار هکتار است، افزود: در مجموع حدود ۵۱ هزار هکتار وسعت منطقه آزاد ارس است. این منطقه از نظر کشاورزی بهدلیل قرار گرفتن کنار رودخانه، موقعیت بسیار خوبی دارد و در این راستا به فعالیت محصولات کشاورزی گلخانهای روی آوردهایم.

وی با ابراز این که علاوه بر کشاورزی منطقه آزاد مزیتهای زیادی از جمله آثار تاریخی دارد، تصریح کرد: در کشور ۸ منطقه چابهار، قشم، کیش، اروند، انزلی، ارس، ماکو و شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) داریم.

مدیرعامل منطقه آزاد ارس با تأکید به اینکه "اگر منافع ما با کشورهای دیگر گره بخورد تحریم نمیتواند به آن صدمه بزند"، گفت: اگر یک تعامل اقتصادی خوبی با کشورهای دیگر داشته باشیم تحریمها اثری بر کشورمان نخواهد داشت.

خبر جدید  بوئینگ نروژی در تور تحریم های آمریکا علیه ایران گیر افتاده است

نریمان در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه طی یک سال اخیر چهمیزان سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس صورت گرفته است، گفت: از ابتدای امسال تا پایان دیماه معادل ۱۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخشهای مختلف در این منطقه صورت گرفته که بیش از ۹۰ درصد آن در بخش تولید بوده است.

وی با بیان اینکه این رقم نسبت به ۱۰ ماه سال گذشته ۲۹ درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: علیرغم تحریمها سرمایه گذاران ترک، ارمنی و آذربایجانی در منطقه آزاد ارس حضور یافتهاند. یکی از سرمایه گذاران ترک در سه ماه اخیر حدود ۶۰ میلیارد تومان برای احداث کارخانه فراوری روغن زیتون سرمایه گذاری کرده است.

خوزستان| ۱۲۰۰میلیارد دلار سرمایهگذاری خارجی در مناطق آزاد کشور انجام شد

مدیرعامل منطقه آزاد ارس همچنین با ابراز اینکه "امسال بهشدت تحت فشار بودهایم"، گفت: تعداد بسیار زیادی بخشنامه (هر ۱۶ ساعت یک بخشنامه) که تقریباً حدود ۳۰۰ بخشنامه بوده است، حالت سعی و خطا داشت. این بخشنامهها درباره واردات و صادرات بوده، گاهی اعتراض کردهایم که این موارد به منطقه آزاد مربوط نمیشود و صادرکنندگان بخشنامه را مجاب کردهایم که طبق قوانین اصلی مناطق آزاد باید مشمول این بخشنامه نشوند.

خبر جدید  پرداخت هزینه کامل بلیت پروازهای باطل شده ایران‌ایر

نریمان ادامه داد: مجموع صادرات از ابتدای سال گذشته تا ۲۵ بهمن ۲۱۵ میلیون دلار بوده که در بازه زمانی مشابه امسال ۲۱۳ میلیون دلار صادرات از منطقه آزاد داشتهایم. همچنین مجموع واردات از ابتدای سال گذشته تا بهمن ماه ۱۳۳ میلیون دلار بوده که این رقم به ۴۹ میلیون دلار کاهش یافته است.

وی با اعلام اینکه "تراز تجاری بسیار مثبتی داریم"، اظهار کرد: باید دولت را متقاعد کنیم مواد اولیه مورد نیاز تولید از طریق منطقه آزاد تأمین شود. هماکنون در رابطه با مواد اولیه به ما اجازه واردات داده شده تا با ارزهای مختلف (۴۲۰۰تومانی یا نیمایی یا ارز) وارد کنیم که برای ما ایجاد مشکل کرده است.

خبر جدید  هزینه سیاست‌های شکست خورده از جیب اقساط مسکن مهر؟

وی گفت: از وزیر اقتصاد بابت اینکه پیامکهای ما را سریع پاسخ داده و آن را در بخشنامهها اعمال میکند، قدردانی میکنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با یادآوری اینکه "18هزار تن محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه صادر میکنیم"، اضافه کرد: امسال میزان صادرات محصولات گلخانهای در سال گذشته ۶٫۵هزار تن بود.

نریمان گفت که هماکنون ثبت سفارش در منطقه آزاد ارس انجام میشود.

وی همچنین گفت: ایام نوروز ۹۷ بالغ بر ۹۰۰هزار خودرو و ۴میلیون گردشگر وارد منطقه ارس شدند.

وی از اخذ مجوز خاص برای واردات از ترکیهخبر داد و با بیان اینکه "با مجوز دو روز پیش میتوانیم کالاها را از گمرک ترخیص کنیم"، گفت: بهدلیل نبود کالا حدود ۳۰ درصد از مغازهداران در ارس تعطیل شده بودند.

انتهای پیام/*


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد