امروز جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حمايت مصرف کنندگان محور اقتصاد مقاومتي
حمايت مصرف کنندگان محور اقتصاد مقاومتي
يادداشت/ نهم اسفند يادآور روز حمايت از حقوق مصرف کنندگان خبر گزاري آريا – در هر کشوري به تناسب برنامه اقتصادي و نوع توليد و شيوه توزيع دولت ها نقش نظارتي ويژه اي براي صيانت از حقوق مصرف کنندگان و توليدکنندگان اعمال مي کنند.آنچه که روشن و بديهي است در هيچ سيستمي شاخص هاي اقتصاد […]


يادداشت/ نهم اسفند يادآور روز حمايت از حقوق مصرف کنندگان

حمايت مصرف کنندگان محور اقتصاد مقاومتي
خبر گزاري آريا – در هر کشوري به تناسب برنامه اقتصادي و نوع توليد و شيوه توزيع دولت ها نقش نظارتي ويژه اي براي صيانت از حقوق مصرف کنندگان و توليدکنندگان اعمال مي کنند.
آنچه که روشن و بديهي است در هيچ سيستمي شاخص هاي اقتصاد خرد و کلان را نمي توان با اعمال زور بهبود بخشيد اما آموزش فعالان اقتصادي براي رعايت اصول صحيح و سازنده و اعمال اقدامات موثر و مفيد در اقتصاد بصورت داوطلبانه مي تواند نتيجه بخش و پر بازده باشد.
سازمان حمايت از توليد کننده و مصرف کننده ضمن اينکه از توليد کنندگان و فروشندگان کالا و خدمات توقع دارد که حقوق مصرف کننده را تضييع ننموده و به اصول پذيرفته شده حرفه اي پاي بند باشند بايستي خود نيز بعنوان يک نهاد دولتي که امکان اجراي سياست هاي خاصي را داراست عملا” در حفظ حقوق مصرف کنندگان اثر گذار باشد. مسلما” بخشي از اقدامات لازم توسط يک توليدکننده و يک فعال اقتصادي قابل اجرا نيستند و نياز به دخالت بخش دولتي دارند.
بنابراين سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليد کنندگان يا راسا” يا ضمن هماهنگي و جلب مشارکت ساير نهادهاي دولتي مي تواند در مواردي که ضرورتا” و تنها از عهده سازمان هاي دولتي بر مي آيد اثر گذار باشد.
طبق تحقيقات انجام شده نارضايتي مصرف کننده از يک کالا باعث مي شود که اين مصرف کننده موضوع را به ۱۵ الي ۱۶ نفر تشريح نمايد و به ۷۰ الي ۷۵ نفر اطلاع رساني کندو مصرف کنندگان را از خريد آن کالا منصرف مي نمايد.
متاسفانه اکثر صنايع داخلي ما بدليل عدم رعايت قوانين مصرف کننده از قبيل خدمات پس از فروش ، کيفيت پائين،قيمت بالا و عدم پاسخگويي مناسب به مصرف کنندگان تاکنون نتوانستند اعتماد مصرف کنندگان داخلي را به خود جلب نمايند و عليرغم وجود نهادهاي نظارتي و حمايتي و NGO ها از قبيل سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان، سازمان تعزيزات حکومتي ، انجمن حمايت از حقوق مصرف کنندگان ، اتحاديه هاي صنفي و تصويب قوانيني همچون قانون نظام صنفي و قانون حمايت از حقوق مصرف کنندگان ، تاکنون اين نقيصه مرتفع نشده و کماکان کفه تراز و به نفع توليد کنندگان سنگيني مي کند براي مثال دولت ها براي حمايت از بخش توليد اقدام به وضع تعرفه هاي بالا براي واردات، معافيت هاي خاص ، احداث شهرکهاي صنعتي و غيره مي نمايد ولي در خصوص حمايت از مصرف کنندگان تاکنون اقدام عملي خاصي انجام نداده اند.
بنابراين به نظر مي رسد که در راستاي اجراي سياستهاي اقتصاد مقاومتي و تحقق منويات مقام معظم رهبري و دستيابي به اقتصادي پويا و مقاوم مي بايستي ساز و کارهاي حمايت از حقوق مصرف کنندگان ايجاد و نهادهاي  حمايتي و نظارتي اطمينان و اعتماد سلب شده مصرف کنندگان به توليدات داخلي را جلب نمايند و مصرف کنندگان را با کالاي ايراني آشتي دهند تا شاهداقتصادي پويا ، رقابت پذير و مقاوم باشيم .

روح الله مهرجو
کارشناس ارتباطات و پژوهشگر حوزه اجتماعي

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
بانک پاسارگاد