امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹
14:37:55 - چهارشنبه 10 ژانویه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تکمیل خطوط ۶ و ۷مترو توقع به‌حق شهروندان پایتخت
تکمیل خطوط ۶ و ۷مترو توقع به‌حق شهروندان پایتخت
امروزه سهم مترو در شبکه حمل‌ونقل عمومی شهرهای بزرگ و مترقی دنیا بیش از ۸۰درصد است و این در حالی است که تهران به‌عنوان یکی از کلانشهرهای پرجمعیت و پرترافیک جهان، هنوز با استانداردهای حمل‌ونقل مسافر از طریق خطوط ریلی درون‌شهری فاصله زیادی دارد. هم‌اکنون سهم خطوط متروی پایتخت در حمل‌ونقل عمومی، به گواه آمار […]

امروزه سهم مترو در شبکه حمل‌ونقل عمومی شهرهای بزرگ و مترقی دنیا بیش از ۸۰درصد است و این در حالی است که تهران به‌عنوان یکی از کلانشهرهای پرجمعیت و پرترافیک جهان، هنوز با استانداردهای حمل‌ونقل مسافر از طریق خطوط ریلی درون‌شهری فاصله زیادی دارد. هم‌اکنون سهم خطوط متروی پایتخت در حمل‌ونقل عمومی، به گواه آمار مستدل و در خوش‌بینانه‌ترین حالت، به حداکثر ۳۰درصد می‌رسد.

شعار سال: امروزه سهم مترو در شبکه حمل‌ونقل عمومی شهرهای بزرگ و مترقی دنیا بیش از ۸۰درصد است و این در حالی است که تهران به‌عنوان یکی از کلانشهرهای پرجمعیت و پرترافیک جهان، هنوز با استانداردهای حمل‌ونقل مسافر از طریق خطوط ریلی درون‌شهری فاصله زیادی دارد. هم‌اکنون سهم خطوط متروی پایتخت در حمل‌ونقل عمومی، به گواه آمار مستدل و در خوش‌بینانه‌ترین حالت، به حداکثر ۳۰درصد می‌رسد.

خطوط ۶ و ۷مترو که هنوز به بهره‌وری حداکثری نرسیده و تکمیل ایمن آنها جزو اولویت‌های مدیریت شهری به‌حساب می‌آید، در این زمینه می‌تواند کمک شایانی به افزایش سهم حمل‌ونقل عمومی در رفت‌وآمدهای روزانه شهروندان کرده و معضل ترافیک و آلودگی هوا را به نوبه‌خود سامان بخشد.

خبر جدید  پذیرش استعفای نجفی در جلسه نوزدهم فروردین شورای شهر تهران بعید است

خط ۶ مترو به طول ۳۸کیلومتر از شهرک کن در شمال غرب تهران آغاز شده و در جنوب شرق پایتخت به منطقه دولت‌آباد منتهی می‌شود. به‌دنبال توسعه جنوبی خط ۶که شامل ۶ کیلومتر ادامه مسیر است، در واقع بلند‌ترین خط مترو در خاورمیانه شکل خواهد گرفت.

خط ۶ مترو به‌دلیل بهره‌مندی از ۶ تقاطع (ایستگاه تبادل سفر) با خطوط دیگر مترو، یکی از پراستفاده‌ترین خطوط راه‌آهن شهری به‌حساب می‌آید و تکمیل آن ازجمله خواسته‌های شهروندان تهرانی، خصوصا اهالی جنوب شهر است. این خط هم‌اکنون از ۲۷ایستگاه برخوردار بوده و عملیات تکمیل آن که به‌معنای توسعه جنوبی خط است، ان‌شاءالله تا پایان نیمه نخست سال۱۳۹۷ به سرانجام خواهد رسید.

خط ۷مترو از شهرک امیرالمومنین در جنوب شرق تهران آغاز شده و در منتهی‌الیه شمالی خود به میدان بوستان در سعادت‌آباد می‌رسد. طول خط هم‌اکنون ۲۷کیلومتر است که با اعمال طرح توسعه آن به ۳۲ کیلومتر خواهد رسید. خط ۷ در شرایط فعلی از ۲۲ ایستگاه برخوردار بوده و در ۹ ایستگاه تبادلی با خطوط دیگر ارتباط دارد. این خط عمیق‌ترین خط متروی پایتخت و همچنین طولانی‌ترین خط از نظر روش اجرای مکانیزه به‌شمار می‌آید. استفاده از دستگاه TBM یا همان ماشین حفار مکانیزه برای نخستین بار در این خط از خطوط ریلی زیرزمینی پایتخت شکل گرفت.

خبر جدید  مهمترین تغییرات آرم طرح ترافیک برای سال ۹۷

خط ۷ به‌دلیل ارتباط با خطوط ۱و ۲مترو و همچنین پوشش دادن مسافران محدوده‌های پرجمعیت نواب و مولوی، یکی از خطوط پرتقاضای سفر در این شبکه است. البته به‌دلیل تکمیل سیستم‌های ایمنی، از اوایل آبان‌ماه سال‌جاری بهره‌برداری از خط۷ متوقف شد تا با یک برنامه زمانبندی فشرده و دقیق و همچنین تسریع در عملیات اجرایی، بتوان در اسرع وقت دوباره و این‌بار با حداکثر بهره‌وری آن را بازراه‌اندازی کرد.

خبر جدید  تحقق مدیریت یکپارچه شهری باید به گام به گام باشد

خط ۷ تا پیش از متوقف شدن روند سرویس‌دهی، به‌دلیل تعداد اندک واگن‌های حمل مسافر، روزانه حداکثر قادر به‌ جابه‌جایی ۱۴هزار نفر بود که این امر به هیچ وجه با اهداف درنظر گرفته شده تطابق نداشت و قابل‌قبول به‌نظر نمی‌رسید. در واقع همزمان با ایجاد سیستم سیگنالینگ، تعبیه هواکش‌ها و اعمال سایر الزامات ایمنی این خط، سعی خواهد شد در شکل جدید بهره‌برداری از خط ۷با افزایش تعداد واگن‌ها و کاهش سر فاصله حرکت قطارها، توقعات و انتظارات به‌حق شهروندان از این خط استراتژیک در زمینه حمل‌ونقل پرتعداد مسافران محقق شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازسایت خبری روزنامه همشهری ، تاریخ انتشار ۱۹دی ۹۶، کدمطلب:۳۶۳۲، www.newspaper.hamshahri.org

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد