امروز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تکليف دفاتر اسناد رسمي براي تنظيم قرارداد اجاره نامه
تکليف دفاتر اسناد رسمي براي تنظيم قرارداد اجاره نامه
از نظر حقوقي تنظيم سند در دفترخانه ها لازم الاجراست؛ خبرگزاري آريا-مديرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران تنظيم قرارداد اجاره نامه ميان موجر و مستاجر را از وظايف دفاتر اسناد رسمي و دفترخانه ها دانست.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از خبرگزاري صدا و سيما، سيدصادق سعادتيان با بيان اينکه تنظيم هر نوع سندي […]


از نظر حقوقي تنظيم سند در دفترخانه ها لازم الاجراست؛

تکليف دفاتر اسناد رسمي براي تنظيم قرارداد اجاره نامه

خبرگزاري آريا-مديرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران تنظيم قرارداد اجاره نامه ميان موجر و مستاجر را از وظايف دفاتر اسناد رسمي و دفترخانه ها دانست.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از خبرگزاري صدا و سيما، سيدصادق سعادتيان با بيان اينکه تنظيم هر نوع سندي در دفترخانه ها از نظر حقوقي لازم الاجراست، تاکيد کرد: در اين شرايط اگر مستاجر به تعهدات خود عمل نکند موجر مي تواند بدون مراجعه به محاکم قضايي و تشکيل پرونده، مراتب را از طريق اجراييات اداره ثبت دنبال کند.
وي افزود: موجر علاوه بر دريافت معوقات خود مي تواند براي تخليه ملک مورد اجاره نيز اقدامات لازم را انجام دهد.
سعادتيان خاطرنشان کرد: اجاره نامه هايي که در غير دفاتر اسناد رسمي تنظيم مي شود، چنانچه اختلافي بين موجر و مستاجر به وجود آيد، پرونده براي رسيدگي وارد محاکم قضايي مي شود که روندي طولاني خواهد داشت.
سلب صلاحيت هفت سردفتردار متخلف در استان تهران به علت جعل سند
 مديرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران از سلب صلاحيت هفت سردفتردار در محاکم انتظامي استان به علت جعل اسناد و سوءاستفاده از اسناد تنظيمي خبر داد.
سيدصادق سعادتيان پرونده هايي را که در دادگاه انتظامي سردفتران استان تهران بررسي شده است، ۵۰۰ فقره برشمرد و گفت: از ميان اين پرونده ها براي ۱۳۰ فقره، جريمه و توبيخ و براي ۵۷ فقره نيز حکم انفصال موقت صادر شده است.
وي با اشاره به اينکه در استان تهران بيش از ۱۶۰۰ دفتر اسناد رسمي و ازدواج و طلاق فعال وجود دارد، نظارت بر عملکرد اين دفاتر را برعهده اداره کل ثبت اسناد و املاک استان دانست و از مردم خواست درصورت مشاهده هر گونه تخلف مراتب را به اين اداره کل اطلاع دهند.
سعادتيان با تاکيد بر لزوم شفاف سازي براي تمام اسنادي که در دفترخانه ها تنظيم مي شود، از تجهيز اين دفاتر به دستگاه کارتخوان بانک ملي خبر داد و گفت: در اين طرح تلاش شده است دفترخانه ها از دريافت وجه نقد از مردم منع شوند.
وي خاطرنشان کرد: دفترخانه هايي که کارتخوان ديگري نصب کنند با آنان برخورد قانوني مي شود.
درخواست ثبت اسناد استان تهران از مردم براي تسريع در تعويض اسناد مالکيت دفترچه اي
 مديرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران از شهروندان خواست اسناد مالکيت جلدي (دفترچه اي ) يا منگوله دار خود را پيش از انجام هر معامله اي و براي تسريع در زمان نقل و انتقال، تعويض کنند.
سيدصادق سعادتيان با بيان اينکه اين اداره کل از اسفند ۹۳ قانون حدنگار کاداست را اجرايي کرده است به استقبال خوب مردم براي تغيير اسناد مالکيت دفترچه اي خود به تک برگي اشاره کرد و گفت : با اين حال ۶۰ درصد اسناد مالکيت مردم هنوز تعويض نشده است.
وي اين موضوع را که گفته مي شود مردم حتما بايد در زمان نقل و انتقال سند مالکيت خود را تعويض کنند، نادرست خواند و از دارندگان اين نوع اسناد خواست براي دريافت سند تک برگي به جاي سند جلدي هر چه سريع تر به دفترخانه هاي سطح شهر مراجعه کنند.
سعادتيان با اشاره به اينکه برخي اسناد مالکيت جلدي داراي مشکلات ثبتي است، از آمادگي ادارات ثبت اسناد و املاک استان تهران براي تعويض سند مالکيت جلدي خبر داد.
وي زماني را که قانون براي تعويض اسناد مالکيت تک برگي به تک برگي پيش بيني کرده است ۷ تا ۱۰ روز کاري دانست و گفت: اين زمان براي تعويض اسناد مالکيت دفترچه اي به تک برگي ۲۵ روز کاري است.
سعادتيان تاکيد کرد: در صورتي که تعويض اسناد مالکيت بيشتر از زمان پيش بيني شده به طول انجامد، مردم مي توانند مراتب را از طريق ادارات بازرسي پيگيري کنند.
وي درباره برخي افرادي که ادعا مي کنند زودتر از زمان تعيين شده اسناد مالکيت را تعويض مي کنند، گفت: اين صحت ندارد و مردم بايد مراقب سودجويي و کلاهبرداري آنان باشند.
سعادتيان با بيان اينکه برخي ادارات ثبت اسناد به دليل حجم پايين پرونده هاي ارسالي، کمتر از زمان تعيين شده اسناد مالکيت را تعويض مي کنند، به اداره ثبت اسناد شميرانات اشاره کرد و گفت: با توجه به اينکه در اين اداره تعويض سند ۷ روزه انجام مي شود متاسفانه سودجويان با استفاده از ناآگاهي مردم از اين فرصت به نفع خود بهره مي برند.
وي يکي از مشکلاتي را که مردم همواره در ادارات ثبت و اسناد با آن رو به رو بوده اند، مفقود شدن پرونده ها دانست و گفت: براي حل اين مشکل تلاش مي کنيم از همه اين پرونده ها اسکن تهيه شود.
سعادتيان از اسکن بيش از ۹۸ درصد پرونده هاي مردم در ادارات ثبت اسناد و املاک شهر تهران خبر داد و افزود: حذف گردش پرونده به صورت فيزيکي در ادارات ثبت استان تهران از اصلي ترين برنامه هاي پيش بيني شده سال ۹۷ است.
زمان پاسخ به استعلام هاي درخواستي دفاتر رسمي؛ دو روز کاري
 مديرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران زمان پاسخ دهي به استعلام هاي درخواستي دفاتر رسمي در استان را دو روز کاري دانست و تاکيد کرد: اين زمان در صورتي افزايش مي يابد که ملک، بازداشتي باشد يا تعارض داشته باشد.
سيدصادق سعادتيان استعلام هاي ثبتي را که از ابتداي امسال تاکنون ادارات ثبت اسناد به آن پاسخ داده اند، ۸۸۴ هزار مورد برشمرد و گفت: پاسخ ۸۲ درصد اين استعلام ها به طور ميانگين در دو روز کاري وارد کارتابل سردفتران شده است.
وي علت تسريع در پاسخ دهي به استعلام ها را الکترونيکي شدن فرايند صدور سند ملکي و استعلام ها در ادارات ثبت و دفترخانه ها دانست و افزود : در صورتي که ملک مورد نظر بازداشتي باشد يا تعارض داشته باشد، پاسخ استعلام آنها پنج روز کاري طول خواهد کشيد.
سعادتيان همچنين با اشاره به اينکه ادارات ثبت اسناد و املاک استان تهران امسال به حدود ۳۶۹ هزار و ۷۰۰ فقره استعلام مراجع قضايي به صورت الکترونيکي پاسخ داده اند از مردم خواست به هيچ وجه براي دريافت اين استعلام ها به ادارات ثبت مراجعه نکنند.
وي با بيان اينکه پاسخ به استعلام محاکم قضايي نبايد بيشتر از ۲۰ روز کاري طول بکشد از راه اندازي سامانه اي در ادارات ثبت خبر داد و گفت: درصورتي که زمان پاسخ به استعلام ها افزايش يابد، محاکم قضايي مي توانند با مراجعه به اين سامانه موضوع را پيگيري کنند.
سعادتيان با بيان اينکه فرايند صدور سند مالکيت، حضور مردم را در هشت مرحله در ادارات ثبت اسناد و املاک ملزم کرده است، مهم ترين ويژگي الکترونيکي شدن خدمات ثبتي را جلوگيري از حضور فيزيکي مردم در اين اداره ها اعلام کرد.
وي از اينکه ادارات ثبت اسناد موفق شده اند در يازده ماه گذشته بيش از ۸۵۷ هزار و ۲۸۰ فقره سند مالکيت را بدون حضور فيزيکي مردم صادر کنند و به دست آنان برساند ابراز خرسندي کرد و افزود : اين رويکرد گامي بسيار مهم براي تکريم ارباب رجوع است.

خبر جدید  پنج رویداد فرهنگی در گذر فرهنگی باغ غدیر
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
بانک پاسارگاد