امروز جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آلودگي هاي بصري صرفا به رنگ محدود نمي شود به منظره هاي نازيبا نيز گفته مي شود
آلودگي هاي بصري صرفا به رنگ محدود نمي شود به منظره هاي نازيبا نيز گفته مي شود
خبرگزاري آريا- دکتر سيد يعقوب موسوي، جامعه شناس شهري و استاد دانشگاه الزهرا، پژمردگي ساکنان تهران را معلول علل هاي بسيار پيچيده از نظام تردد شهري گرفته تا نظام اقتصاد ناپايدار، آلودگي هاي فيزيکي، فضايي و فرهنگي، فقدان اخلاق شهروندي و مدني برشمرد و گفت: با زيباسازي و بهسازي سيماي شهر مي توان نقش موثري […]

آلودگي هاي بصري صرفا به رنگ محدود نمي شود به منظره هاي نازيبا نيز گفته مي شود

خبرگزاري آريا- دکتر سيد يعقوب موسوي، جامعه شناس شهري و استاد دانشگاه الزهرا، پژمردگي ساکنان تهران را معلول علل هاي بسيار پيچيده از نظام تردد شهري گرفته تا نظام اقتصاد ناپايدار، آلودگي هاي فيزيکي، فضايي و فرهنگي، فقدان اخلاق شهروندي و مدني برشمرد و گفت: با زيباسازي و بهسازي سيماي شهر مي توان نقش موثري در رفع اين پژمردگي ايجاد کرد.
به گزارش خبرگزاري آريا، دکتر موسوي تعريفي از آلودگي هاي بصري در شهرها ارائه داد و گفت: آلودگي هاي بصري اشکال ناموزن، نازيبا، مخرب، وحشتناک، استرس زا، پر اضطراب و غيره هستند که در نماي ظاهري شهر اعم از درب ها، ساختمان ها، نماها و غيره خود را نشان مي دهند. همچنين اشکالي از پوسترها، تبليغات، المنت هاي مجازي يا طرح ها و غالب هايي که شکل هاي بسيار خشن، تهديد کننده و زشتي را در شهرها جلوه مي دهند نيز جز عناصر آلودگي هاي بصري محسوب مي شوند.
وي در ادامه تصريح کرد: خوشبختانه در کلانشهرهاي ما که نماد شهر ايراني و اسلامي هستند استفاده از صحنه هاي مبتذل جنسي که نوعي ديگر از آلودگي هاي بصري هستند، ممنوع و مغاير با فرهنگ عمومي مردم شناخته مي شوند. همچنين در کشورهاي مدرن قوانين سختي براي استفاده از آلودگي هاي بصري از نوع جنسي وجود دارد معتقد هستند سيماي شهر نبايد در خدمت فرهنگ ابتذال قرار بگيرد به عبارتي فرهنگ لودگي، بي تعهدي و خشونت بار در سيماي شهري نمايش داده شود.
اين جامعه شناس شهري تبليغات اغراق آميز را نوعي ديگر از آلودگي هاي بصري در شهرها دانست و افزود: اغراق و تبليغات خارج از واقع که نوعي ناديده گرفتن حقيقت است و تصاويري که در آن ناراستي وجود داشته باشد جزو آلودگي هاي بصري محسوب مي شود، بنابراين آلودگي هاي بصري صرفا به رنگ محدود نمي شود به منظره هاي نازيبا نيز گفته مي شود. در واقع هر تصوير و رنگي که با فرهنگ ايراني، سنتي و ديني ما فاصله بگيرد مصداقي از آلودگي هاي بصري محسوب مي شود.
اين استاد دانشگاه همچنن به وضعيت پايتخت از نظر آلودگي هاي بصري اشاره کرد و گفت: تهران دچار آلودگي هاي بسياز زياد است که آلودگي هاي بصري نيز يکي از اين آلودگي ها است که البته در مقايسه با ساير آلودگي هاي در نقطه پايين تر قرار گرفته و تهديد کننده به شمار نمي روند، آلودگي هاي بصري تهران همان سيماي ناموزون شهر است يعني ساخت و سازهاي بدقواره، بناهاي فرسوده و نازيبا که محلي براي آسيب هاي اجتماعي تبديل شده اند، اما آلودگي هوايي به اندازه در تهران وسيع است که اجازه نمي دهد شهرمداران و شنهرنشينان به موضوع زيبايي و حس مثبت شناختي از شهر برسند.
دکتر موسوي با بيان اينکه تهران فاقد آن نشانه ها و نشانگان برجستگان هنري در شهر است، گفت: تعداد ميادين، مراکز و مکان هايي که در پايتخت به يادمان بزرگان هنري اختصاص داده باشد بسيار کم است و نمايش بصري نو و جديدي از سوي اين هنرمندان در سطح شهر وجود ندارد و يا تعدادشان در مقايسه با گسترش شهر بسيار کم است.
وي ادامه داد: پژمردگي ساکنان تهران معلول علل هاي بسيار پيچيده و متعدد ديگر است که از نظام تردد شهري گرفته تا نظام اقتصاد ناپايدار، آلودگي هاي فيزيکي، فضايي و فرهنگي، فقدان اخلاق شهروندي و مدني در آن موثر هستند.
اين جامعه شناي تاکيد کرد: انجام پروژه هاي زيباسازي براي شهر تهران بسيار لازم است و در حال حاضر چندين پروژه از سوي شهرداري در اين زمينه در سطح تهران انجام مي گيرد که طرح هاي بهسازي و زيباسازي که از ميدان ونک گرفته تا ميدان وليعصر، انقلاب و حتي در جنوب تهران از جمله اين پروژه ها است و انجام آن جز اقتضا حيات هنري و بصري تهران و بخشي از ماموريت مديران شهري زيباسازي شهر است اما نکته اين است که اين عمليات به يک منطقه يا ميادين شهر محدود نمي شود. ضمن اينکه روند انجام اين پروژه ها با شدت بيشتري ادامه پيدا کند.
به گفته وي، زيباسازي پياده روها، خيابان هاي فرعي، پارک ها، نماهاي ساختماني، ايجاد باغ نما، مجسمه، نمادها و يادمان ها و حتي تزيينات شهري( چراغاني شهرها) و غيره بخشي ديگر از اقداماتي است که از سوي سازمان زيباسازي شهرداري تهران انجام مي شود اما هم سرعت آن نيز کند است و به گستره بيشتري نياز دارد .
وي در پايان همچنين مديران شهري را هنرپيشگان شهري توصيف کرد و گفت: اين افراد بايد بتوانند زيبايي هاي شهر را تداعي و براي شهروندان به تصوير بکشانند و بايد بتوانند با داشتن توان روانشناسي عميق هنري به لايه هاي معنوي، زيباي شهري و روان شهروندان آشنايي داشته باشند و اين زيبايي ها را در سيماي شهري به نمايش بگذارند.

خبر جدید  سرمایه در گردش واحدهای تولیدی افزایش می یابد
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
بانک پاسارگاد